Fedett szennyvízmedencék elszívott levegôjének tisztítására alkalmas katalizátor fejlesztését végzi az OLP-TECH Kft. A cég célja katalizátor-mérgeknek ellenálló, aktív nemesfém felületû katalizátorok kifejlesztése, valamint a katalizátorok gyártási technikájának továbbfejlesztése.
A fedett szennyvízmedencék tartalmának kezelésekor nemcsak a medence tartalmának, de a levegôjében feldúsult illékony szerves anyagoknak az ártalmatlanítását is el kell végezni. A jelenleg általánosan használt katalizátorok kevésbé ellenállóak a kén- és/vagy halogéntartalmú mérgekkel szemben. Ráadásul az ilyen katalizátorok gyártására, az ipari felhasználók ellátására szakosodott néhány cég nem értékesít önmagában katalizátort, csak komplett rendszereket, így a mérnöki szolgáltató és technológiai kivitelezô cégek nem tudnak saját katalitikus technológiát tervezni, értékesíteni.
Részben ezt a piaci rést akarja kihasználni az OLP-TECH Kft. A cég mérnökei egy sorozatgyártásra alkalmas, olcsón üzemeltethetô környezetvédelmi berendezést szeretnének létrehozni a CATAFILT névre keresztelt technológia alapján, amelyet saját gyártókapacitásukban tudnak elôállítani és beépíteni.
A miskolci székhelyû vállalkozás olyan környezetvédelmi BAT-technológia (Best Available Technology, azaz a legjobb elérhetô technika) kifejlesztését tûzte ki célul, amely illékony szerves anyagok eltávolítására szolgál katalitikus oxidációs eljárással, ún. fixágyas katalizátor elhelyezéssel. A konkrét cél olyan, palládium és/vagy platina felületû katalizátor kifejlesztése, amely a jelenleg használtaknál jobban ellenáll a mérgeknek, így élettartama jelentôsen nô, ezzel csökkentve az üzemeltetési költségeket. Így olyan helyeken is gazdaságossá válik a felszerelése, ahol korábban nem használtak ilyet, ezáltal a környezet terhelése is csökken. Ráadásul az elôzetes eredmények alapján az újfajta katalizátor elôállítása is egyszerûbb lehet, ezzel csökken a gyártási költség, végsô soron pedig a termék eladási ára.
A projekt öt, egymásra épülô munkaszakaszból áll. 2014 elsô félévében – ahogy arról a Lombik 2014. júniusi számában hírt adtunk – laboratóriumi körülmények között, a KwakLab Kutatóintézet bevonásával katalizátorgyártási receptúrákat kutattak és fejlesztettek. Definiálták a lehetséges eljárásokat, majd
a labormennyiségben elôállított öt különbözô receptúra szerint legyártott négy-négy sarzson a katalizátor aktivitásméréseit végezték el.
A mérések elemzése alapján kiválasztották azt a két receptúrát, amelyekkel a következô munkaszakaszban áttértek a gyártási kísérletekre.
A második félévben következô munkaszakaszban meghatározták a legmegfelelôbb katalitikus oxidációs technológiát. Az eljárás véglegesítése egyben azt jelentette, hogy elkészült a laborméretû technológia folyamatábrája, az ún. P&ID. Ez meghatározta a technológiai készülékeket, és a katalizátor elemzési igényeinek leginkább megfelelô mérés- és szabályozástechnikai megoldásokat.
A P&ID véglegesítése után kezdôdhetett az ellenôrzô kísérletekhez szükséges tervezés. Elkészítették az egy liter hasznos katalizátor-térfogatú fixágyas reaktor és a levegô-levegô hôcserélô készülék terveit, megtervezték az áramlási keresztmetszeteket és a hozzátartozó technológiai csövezést, valamint a mérôszakaszokat. Megtervezték a szennyezésadagoló rendszert és méréstechnikáját, illetve a levegôellátó rendszert. Meghatározták a méréstechnikai, irányítástechnikai és a folyamatmegjelenítô rendszert és ezek elemeit.
A terveket a KwakLab Kutatóintézet ellenôrizte, majd a kiviteli terveket a tervzsûri jóváhagyta.
A véglegesített kiviteli tervek alapján elkezdôdhetett a gyártás. Legyártották valamennyi, korábban megtervezett berendezést, beszerelték és bekötötték a méréstechnikai elemeket. Megírták a PLC-mérés szabályozás- és vezérléstechnikai szoftverének programját, majd megalkották a folyamatmegjelenítô rendszert, és a kettôt összekapcsolták. Ezzel elérték a mechanikai komplettségi állapotot. Elvégezték és jegyzôkönyvezték a biztonságtechnikai méréseket.
Mindezek után beüzemelték a laboratóriumi méretû technológiát a szükséges szoftverkorrekciók elvégzésével együtt, majd a kutatóintézeti munkatársak segítségével próbaüzemi kísérleteket végeztek mintakatalizátorral és gázeleggyel.
A tervezés és gyártás mellett további katalizátorokat gyártottak a két legjobbnak ítélt receptúra szerint. A legyártott katalizátorokon a KwakLab három különbözô szennyezôvel végzett méréseket. Végül
a mérési eredmények alapján definiálták a katalizátor végleges gyártási receptúráját.
A munkaszakasz végén a laboratóriumi technológia tapasztalatai alapján elkezdték a kisüzemi méretû, telepíthetô berendezés folyamatábrájának tervezését.
Az elérhetô legjobb technika (BAT – Best Available Technology) összefoglalva azokat a technikákat jelenti, amelyeket a környezetterhelések megelôzése és – amennyiben az nem valósítható meg – csökkentése, valamint a környezet egészére gyakorolt hatás mérséklése érdekében alkalmaznak, és amely a kibocsátások határértékének, illetôleg mértékének megállapítása alapjául szolgál.
A P&ID (piping and instrumentation diagram) séma a (nagyobb) technológiai folyamatok leírására szolgál. Grafikus formában tartalmazza a technológiai összefüggéseket, a résztechnológiák és berendezések egységes jelöléseit. Nevéhez hûen a csôvezetékek összefüggési sémájára épít, és erre „aggatja fel” a technológiai részrendszereket.